illawarra-australia-logo

IDW 2016

The Hayes Family (Tatura) has scooped the pool at the 2016 International Dairy Week, winning all three championships.

Judge, Ryan Weigel (USA) chose his six years and over winner and best uddered cow, Llandovery Ja-Bob Stella, as his champion cow ahead of Braelee BP Dairymaid 2 (Glenbrook Illawarras) in reserve and another Hayes bred animal, Llandovery JR Joan 982 (C Rapley & R & J Gordon) as honourable mention.

In the Intermediate section, Llandovery Blushes Queenette took the championship ahead of the Tuhan Family’s Riversleigh Zeus Stella 20 and the 2015 Adelaide Champion Intermediate, Eagle Park Prophet Jean 3944 owned and exhibited by Tim and Natalie Cochrane.

The Junior championship went to Llandovery LB Betty with Glenbrook Illawarras again in the reserve position with Glenbrook Poppy 6 with Riversleigh Pingerly Dorris 4 (Tuhan Family) as honourable mention.

Llandovery Ja-Bob Stella went on to win Grand Champion Illawarra.

In the Youth Show, a Hayes representative was also successful with Zoe Hayes taking out Intermediate Champion Handler.

Class 01        Heifer, born on or after 01/07/15
1st    Three Creeks Rosarian 10 - JJ & BL Evans, Laceby, VIC
2nd    Riversleigh Blush Jenny 8 - Tuhan Family Trust, Tatura, VIC
3rd    Riversleigh Treble Tulip 18 - Tuhan Family Trust, Tatura, VIC
4th    Bundarra Myra 4 – O’Loughlin Family, Yarroweyah, VIC
5th    Glencliffe Buttercup 815 - R & S Parker, Undera, VIC

Class 02        Heifer, born 01/01/15 to 30/06/15
1st    Llandovery LB Betty - Hayes Family, Girgarre, VIC
2nd    Riversleigh Pingerly Dorris 4 - Tuhan Family Trust, Tatura, VIC
3rd    Eagle Park Pingerly Duchess 4283 - T & N Cochrane, Terara, NSW
4th    Llandovery Jetson Lorna - Hayes Family, Girgarre, VIC
5th    Llandovery IK Stella 1515 - T & E Hayes, Girgarre, VIC

Class 03        Heifer, born 01/07/14 to 31/12/14
1st    Glenbrook Poppy 6 - Glenbrook Illawarras, Murray Bridge South, SA
2nd    Eagle Park Anticipation Pamela4228 - T & N Cochrane, Terara, NSW
3rd    Wallumlands Marlene 8 - M Strong, Deniliquin, NSW
4th    Llandovery Blushes Verbena - Hayes Family, Girgarre, VIC
5th    Wallumlands Plum - M Strong, Deniliquin, NSW

Class 04        Heifer, Dry born 01/01/14 to 30/06/14
1st    Next Generation PP Blush - J & A Noonan, Invergordon, VIC
2nd    Lemon Grove Honeymoon - Hayes Family, Girgarre, VIC
3rd    Eagle Park Jetson Clarie 4093 - T & N Cochrane, Terara, NSW
4th    Three Creeks Rosarian 8 - JJ & BL Evans, Laceby, VIC
5th    Glenbrook Venus 30 - B Hentschke & C Liebich, Glencoe, SA

Class 05        Heifer, Dry born 01/07/13 to 31/12/13
1st    Wallumlands Veralyn 7 - Tidcombe, Cullen & Ferguson, Tatura, VIC

Class 06        Heifer, Dry born 01/07/12 to 30/06/13
1st    Glenhaven Little Princess 11 - NW & MH Mueller, Murray Bridge, SA

Class 07        Heifer, 2yrs in Milk, born 01/07/13 to 30/06/14
1st    Winganna Handsomes Empire - TR & NS Coburn, The Sisters, VIC
2nd    Lemon Grove Honeymoon - Chittick & Evans, Laceby, VIC

Class 08        Heifer, 2 1/2yrs in Milk, born 01/01/13 to 30/06/13
1st    Riversleigh Zeus Stella 20 - Tuhan Family Trust, Tatura, VIC
2nd    Eagle Park Prophet Jean 3944 - T & N Cochrane, Terara, NSW
3rd    Allenvale Blossom 26 - AA & DM Whatman, Oakey, QLD
4th    Bridge View Thorn 10 - DN Doecke, Murray Bridge South, SA

Class 09        Cow, 3yrs in Milk, born 01/07/12 to 31/12/12
1st    Llandovery Blushes Queenette - Hayes Family, Girgarre, VIC
2nd    Sun Vale Destry Jill - Sun Vale Holsteins, Yarroweyah, VIC
3rd    Springvale Violet 14 - WN & CA Doecke, Murray Bridge South, SA
4th    Blackwood Park Thelma 85 - Blackwood Park, Murray Bridge, SA

Class 10        Cow, Dry born before 01/07/12
1st    Wallumlands Pearl 20 - M Strong, Deniliquin, NSW

Class 11        Cow, 4yrs in Milk, born 01/07/11 to 30/06/12
1st    Llandovery JR Joan 982 - C Rapley & RK & JR Gordon, Cohuna, VIC
2nd    Riversleigh Scarlet Dorris 2 - Tuhan Family Trust, Tatura, VIC
3rd    Allenvale Virgin 13 - AA & DM Whatman, Oakey, QLD
4th    Riversleigh Prince Tulip 12 - Tuhan Family Trust, Tatura, VIC
5th    Springvale Ruby 12 - WN & CA Doecke, Murray Bridge South, SA

Class 12        Cow, 5yrs in Milk, born 01/07/10 to 30/06/11
1st    Braelee BP Dairymaid 2-TWIN - Glenbrook Illawarras, Murray Bridge South, SA
2nd    Winganna Viscount Flighty - TR & NS Coburn, The Sisters, VIC
3rd    Bluechip Absolute Pamela - T & N Cochrane, Terara, NSW
4th    Bluechip Absolute Duchess - T & N Cochrane, Terara, NSW
5th    Three Creeks Rosarian 4 - JJ & BL Evans, Laceby, VIC

Class 13        Cow, 6yrs & over in Milk, born before 01/07/10
1st    Llandovery Ja-Bob Stella - Hayes Family, Girgarre, VIC
2nd    Allenvale Blossom 16 - AA & DM Whatman, Oakey, QLD
3rd    Llandovery Jabob Verbena - JJ & BL Evans, Laceby, VIC
4th    Springvale Daisy 48 - WN & CA Doecke, Murray Bridge South, SA
5th    Warrawee Park Gladys 10 - Warburton Family, Deniliquin, NSW

Class 14        Best Udder
1st    Llandovery Ja-Bob Stella - Hayes Family, Girgarre, VIC - pic below.

2016 IDW Snr Best Udder Llandoverly Ja Bob Stella Hayes Family

Class 15        Pen of Three Females Owned by the Exhibitor
1st    Hayes Family, Girgarre, VIC
2nd    AA & DM Whatman, Oakey, QLD
3rd    Tuhan Family Trust, Tatura, VIC
4th    WN & CA Doecke, Murray Bridge South, SA

JUNIOR CHAMPION HEIFER: Llandovery LB Betty - Hayes Family, Girgarre, VIC- pic below left

2016 IDW Jnr Champ
RESERVE CHAMPION JUNIOR HEIFER: Glenbrook Poppy 6 - Glenbrook Illawarres, Murray Bridge South, SA
HONOURABLE MENTION JUNIOR HEIFER: Riversleigh Pingerly Dorris 4 - Tuhan Family Trust, Tatura, VIC

INTERMEDIATE CHAMPION: Llandovery Blushes Queenette - Hayes Family, Girgarre, VIC - pic below right.
2016 IDW Intermediate Champ
INTERMEDIATE RESERVE CHAMPION: Riversleigh Zeus Stella 20 - Tuhan Family Trust, Tatura, VIC - pic above left.
INTERMEDIATE HONOURABLE MENTION: Eagle Park Prophet Jean 3944 - T & N Cochrane, Terara, NSW

CHAMPION COW: Llandovery Ja-Bob Stella - Hayes Family, Girgarre, VIC - PIC

2016 IDW Champ Cow
RESERVE CHAMPION COW: Braelee BP Dairymaid 2-TWIN - Glenbrook Illawarras, Murray Bridge South, SA
HONOURABLE MENTION COW - Llandovery JR Joan - C Rapley & RK & JR Gordon, Cohuna, VIC

IDW GRAND CHAMPION: Llandovery Ja-Bob Stella - Hayes Family, Girgarre, VIC

Exhibitor Encouragement Award - AA & DM Whatman, Oakey, QLD
IDW Premier Sire Award - Llandovery Jinnys Empire
Premier Breeder - Hayes Family, Girgarre, VIC
Premier Exhibitor - Hayes Family, Girgarre, VIC

Pic below:  Zoe Hayes winning Intermediate Champion Parader.

2016 IDW Zoe Hayes Intermediate Champion Handler

News Flash

Features