illawarra-australia-logo

NOWRA SHOW 2016

The annual battle between Kangawarra and Eagle Park Studs again took place recently at the Nowra Show where a wonderful display of Illawarras was presented by Tom and Kyleigh (Kangawarra) and Tim and Natalie (Eagle Park) for judge, Brooke Evans of Three Creeks Stud, Victoria.

Both parties took home one breed championship each however Tom and Kyleigh can probably claim the day, as they also took out Reserve Champion Junior and the coveted Supreme Champion Cow and Supreme Champion Udder.  Matt & Renee Warnes claimed Reserve Champion Cow.

Congratulations to all participants.

RESULTS:
Class 1:  Heifer U6mths
1st    T & K Cochrane – Kangawarra Clarie 4532, s. Three Creeks Redgum

Class 2:  Heifer 6-12mths
1st    T & N Cochrane – Eagle Park Pingerly Duchess, s. Treeton Pingerly
2nd    T & K Cochrane – Kangawarra Pretty 4430, s. Panorama Anticipation
3rd    T & K Cochrane – Kangawarra Beauty 4434, s. Panorama Anticipation

Class 3:  Heifer 12mths & U18mths
1st    T & N Cochrane – Eagle Park Anticipation Pamela, s. Panorama Anticipation
2nd    T & K Cochrane – Kangawarra Sunbeam 4313, s. Lemon Grove Bygold
3rd    T & K Cochrane – Kangawarra Poppy 4363, s. Myrtleholme Thorpe

Class 4:  18mths & U2yrs
1st    T & K Cochrane – Kangawarra Hallie 4286, s. Treeton Pingerly
2nd    T & N Cochrane – Eagle Park Dan Sunbeam, s. Blackwood Park Dan
3rd    T & N Cochrane – Eagle Park Jetson Clarie, s. Storman Jetson

Class 5:  Pair of Heifers U2yrs
1st    T & N Cochrane
2nd    T & N Cochrane

JUNIOR CHAMPION FEMALE:  EAGLE PARK ANTICIPATION PAMELA – Tim & Natalie Cochrane
RESERVE CHAMPION JUNIOR FEMALE:  KANGAWARRA HALLIE 4286 – Tom & Kyleigh Cochrane

Class 6:  Cow U3yrs dry
No entries

Class 7:  Cow in milk U3yrs
1st    T & N Cochrane – Eagle Park Prophet Jean, s. Llandovery Prides Prophet
2nd    T & K Cochrane – Kangawarra Malda 4061, s. Lemon Grove Belagio.

Class 8:  Cow in mil 3-4yrs
1st    T & K Cochrane – Kangawarra Gladys 3863, s. Llandovery Dynamic
2nd    T & K Cochrane – Kangawarra Ruth 3913, s. Llandovery Dynamic
3rd    T & K Cochrane – Kangawarra Myrtle 3936, s. Llandovery Prides Prophet

Class 9:  Cow in milk 4-5yrs
1st    T & K Cochrane – Kangawarra Gabbie 3693, s. Treeton Pimp
2nd    T & N Cochrane – Eagle Park Morton Flower, s. Kangawarra Morton

Class 10:  Cow in milk 5yrs & over
1st    T & K Cochrane – Kangawarra Tess 3660, s. Kangawarra Classic
2nd    M & R Warnes – Sugarwarra Red Drover Plum, s. Park Lane Drover
3rd    T & K Cochrane – Kangawarra Stella 3565, s. Kangawarra Simpson

Class 11:  Best Uddered Cow or Heifer
1st    T & K Cochrane – Kangawarra Tess 3660

SENIOR CHAMPION FEMALE:  KANGAWARRA TESS 3660 – Tom & Kyleigh Cochrane

2016 Nowra Champ Cow
RESERVE CHAMPION SENIOR FEMALE:  SUGARWARRA RED DROVER PLUM – Matt & Renee Warnes

Class 12:  Pen of Three Females any age
1st    T & K Cochrane

Class 13:  Progeny of One Sire – 2 females any age
1st    T & K Cochrane
2nd    T & K Cochrane

Class 14:  Dam’s Progeny – Dam & Daughter or 2 daughters of one dam
No entries

Most Successful Exhibitor – Tom & Kyleigh Cochrane

SUPREMES:

Three Cows in Milk or Dry – Supreme Champion – Tom & Kyleigh Cochrane
Pictured below:  R - Kangawarra Tess 3660, M - Kangawarra Gladys 3868, L - Kangawarra Gabbie 3693

Supreme Champion Best Uddered Cow:  Kangawarra Tess 3660 – Tom & Kyleigh Cochrane

Supreme Champion Dairy Cow:  Kangawarra Tess 3660 – Tom & Kyleigh Cochrane

2016 Nowra Champ cow lineup

News Flash

Features