illawarra-australia-logo

MALANDA SHOW & SALE

The Malanda Show conducted its 100th Show on 8th to 10th July, in glorious coolish sunny weather with a great crowd of spectators. A week-long tour programme was organized by the dairy committee.  Some 35 persons joined the tour, which to all reports was thoroughly enjoyed by all, including 13 New Zealanders.  Selwyn Donald, judge of the Holsteins at Malanda, and then going on to Gatton to judge the Illawarra breed.  Also from NZ was Wendy Harker who judged the Illawarra breed at Toowoomba in 2015.  The show attracted a goodly number of visitors from the south of the state.  I noticed in the large crowd Graham and Sue Radel, John and Kim Bradfield, Graham and Leonie Bond, Basil Best, Baden and Alison Teese and Peter and Sheryl Ardrey.  Federal ICSA President, Warren Doecke was present, accompanied by his wife, Sheryl.  Jock Johnston not only was there, but also exhibited two sale heifers.

Eighty-six Illawarras were among the 224 dairy cattle exhibited.

Champion Cow, Eachamvale Chance 22 repeated last year’s effort, exhibited by Greg and Bronwyn  English who also exhibited the Reserve Champion Cow, Odaleigh Gem 35 with James and Kasey Johnston’s Hillcrest Queenie 20 taking out Honourable Mention Cow.  

The three broad ribbons in the Intermediate section were won by the English family with Eachamvale CV Princess 11 taking the top award.

The ribbons in Juvenile classes were Champion - English’s Eachamvale Christine 20, Reserve Champion - Terry and Ursula Tidcombe’s Eachamvale Honeymoon 12 and Honourable Mention - Jock Johnston’s Jondene Lorna 184.

An all-breeds sale held on Saturday evening saw the seven Illawarras offered averaging an outstanding $4650, quite easily the highest of any breed.  First Illawarra offered was Eachamvale Chance 41, ex the Champion Cow purchased by John and Kim Bradfield, Allora.  James Johnston purchased an unmated daughter of Brisbane Butterfat champion, Riverwood Madam 5, for $5000.  James and Kasey Johnston sold a yearling heifer for $3000 to the Davis family.  Top price was $7000 paid by the Davis Family, Millaa Millaa, for Jondene Nell 41, an in-milk class winner.

The Davis family took advantage of a rare “home” sale and purchased a total of 5 head.  Radel Discretionary Trust sold a late lactation heifer for $3700.

At the end of the Supreme Judging a presentation was made to Greg English on behalf of the Malanda Show acknowledging 100 years of showing at Malanda by the family.  Greg suitably responded thanking Bronwyn and his family, along with earlier generations for making this occasion possible. 
Report:  Lloyd Peters

FULL RESULTS:

Class 1:  Children’s Calf Class –
7yrs & under
1st    Frances English
2nd    Harrison English
3rd    Mary English

14yrs & under:
1st    Jerry English
2nd    Hannah English
3rd    Patrick English
4th    Frances English
5th    Mary English

Class 2:  Bull U2yrs
1st    G & B English – Den Dia Masterpiece, s. Happy Valley Parker, d. Den Dia Minnie 5
Champion Bull – Den Dia Masterpiece.

Class 3:  Heifer – U6mths
1st    G & B English – Eachamvale Kaye 13, s. Silverleigh Manhattan, d. Eachamvale Kaye 8
2nd    G & B English – Eachamvale Sarah 42, s. Silverleigh Manhattan, d. Eachamvale Sarah 14
3rd    G & B English – Eachamvale Tammie, s. Eachamvale Prime Time, d. Eachamvale Zara 2

Class 4:  Heifer – 6mths & U12mths dry
1st    T & U Tidcombe – Eachamvale Honeymoon 12, s. Silverleigh Manhattan, d. Eachamvale Honeymoon 7
2nd    G & B English – Eachamvale CV Princess 12, s. Jondene Ford, d. Eachamvale CV Princess 7
3rd    G & B English – Eachamvale Vision 54, s. Silverleigh Minstrel, d. Eachamvale Vision 51

Class 5:  Heifer – 12mths & U18mths dry
1st    G & B English – Eachamvale Precious 7, s. Silverleigh Manhattan, d. Eachamvale Precious 4
2nd    T & U Tidcombe – Riverwood Prue 7, s. Kangawarra Spanner, d. Riverwood Prue 5
3rd    T & U Tidcombe – Riverwood Lorna 38, s. Happy Valley Parker, d. Riverwood Lorna 24

Class 6:  Heifer – 18mths & U2yrs dry
1st    G & B English – Eachamvale Tiddlewinks, s. Eachamvale Prime Time, d. Jondene Tiddlewinks 8
2nd    J & K Johnston & Family – Hillcrest Blossom 38, s. Storman Jetson, d. Hillcrest Blossom 25
3rd    G & B English – Eachamvale Sarah 29, s. Eachamvale Kurrajong, d. Eachamvale Sarah 16

Class 7:  Heifer – 2yrs & U2.5yrs dry
1st    G & B English – Eachamvale Christine 20, s. Silverleigh Minstrel, d. Eachamvale Christine 8
2nd    F S Johnston & Sons – Jondene Lorna 184, s. Happy Valley Parker, d. Jondene Lorna 169
3rd    J & K Johnston & Family – Hillcrest Strawberry 13, s. Eachamvale Carousel, d. Hillcrest Strawberry 5

JUNIOR CHAMPION HEIFER:  EACHAMVALE CHRISTINE 20 – G & B ENGLISH
RESERVE CHAMPION JUNIOR HEIFER:  EACHAMVALE HONEYMOON 12 – T & U TIDCOMBE
HON MENTION JUNIOR HEIFER:  JONDENE LORNA 184 – F S JOHNSTON & SONS

Class 8:  Cow 2.5yrs & U3yrs dry
1st    G & B English – Eachamvale Cindy 19, s. Silverleigh Motivator, d. Eachamvale Cindy 9
2nd    Ledger Family – Riverwood Doris 18, s. Riverwood Panther, d. Riverwood Doris 3
3rd    Radel Discretionary Trust – Happy Valley Model 57, s. Silverleigh Ego, d. Happy Valley Model 38

Class 9:  Heifer U2yrs in milk
1st    G & B English – Eachamvale Susan 7, s. Silverleigh Manhattan, d. Eachamvale Susan 5
2nd    G & B English – Eachamvale Sarah 31, s. Treeton Pimp, d. Eachamvale Sarah 11

Class 10:  Heifer 2 yrs & U2.5yrs in milk
1st    F S Johnston & Sons – Jondene Nell 47, s. Jondene Drummer, d. Jondene Nell 45
2nd    G & B English – Eachamvale Joan 10, s. Silverleigh Motivator, d. Eachamvale Joan 5
3rd    G & B English – Eachamvale Vision 53, s. Eachamvale Park Ranger, d. Eachamvale Vision 50

Class 11:  Cow 2.5yrs & U3yrs in milk
1st    G & B English – Eachamvale CV Princess 11, s. Silverleigh Minstrel, d. Eachamvale CV Princess 8
2nd    G & B English – Eachamvale Rosebud 18, s. Silverleigh Motivator, d. Eachamvale Rosebud 13
3rd    G & B English – Eachamvale Christine 18, s. Silverleigh Minstrel, d. Eachamvale Christine 12

INTERMEDIATE CHAMPION UDDER - U3yrs:
G & B English – Eachamvale CV Princess 11

INTERMEDIATE CHAMPION – EACHAMVALE CV PRINCESS 11 – G & B ENGLISH
RESERVE CHAMPION INTERMEDIATE – EACHAMVALE ROSEBUD 18 – G & B ENGLISH
HONOURABLE MENTION INTERMEDIATE – EACHAMVALE SUSAN 7 – G & B ENGLISH

Class 12:  Cow 3yrs & over dry
1st    G & B English – Jondene Dainty 111, s. Jondene Pathfinder, d. Jondene Dainty 104

Class 13:  Cow 3yrs & U4yrs in milk
1st    J & K Johnston & Family – Hillcrest Queenie 20, s. Treeton Pingerly, d. Hillcrest Queenie 12
2nd    G & B English – Eachamvale Cindy 15, s. Eachamvale Coolibah, d. Eachamvale Cindy 8
3rd    G & B English – Eachamvale Pet 15, s. Happy Valley Approval, d. Eachamvale Pet 7

Class 14:  Cow 4yrs & U5yrs in milk
1st    G & B English – Eachamvale Gem 3, s. Lemon Grove Buttler, d. Odaleigh Gem 35
2nd    G & B English – Eachamvale Vision 49, s. Happy Valley Approval, d. Eachamvale Vision 46
3rd    C Davis – Green Valley Plumcot, s. Happy Valley Patriarch, d. Happy Valley Plumcot 16

Class 15:  Cow 5yrs & U6yrs in milk
1st    G & B English – Eachamvale Chance 22, s. Happy Valley Patriarch, d. Eachamvale Chance 10
2nd    J & K Johnston & family – Hillcrest Raspberry 6, s. Foothills Ladino Talent, d. Hillcrest Raspberry 3
3rd    C Davis – Happy Valley Maiden 26, s. Glenbrook Tornado, d. Happy Valley Maiden 15

Class 16:  Cow 6yrs & U7yrs in milk
1st    C Davis – Happy Valley Pet 26, s. Jondene Ford, d. Happy Valley Pet 19
2nd    C Davis – Kangawarra Passion 3547, s. Ovensdale Scarlets Marcel, d. Kangawarra Passion 2461
3rd    J & K Johnston & family – Hillcrest Blossom 25, s. Blackwood Park Blitz, d. Hillcrest Blossom 5

Class 17:  Cow 7yrs & over in milk
1st    G & B English – Odaleigh Gem 35, s. Panorama Ladbroke, d. Odaleigh Gem 32
2nd    G & B English – Eachamvale Kaye 5, s. Carrousel Regiment, d. Eachamvale WB Kaye
3rd    G & B English – Eachamvale Pansy 8, s. Silverleigh Atom, d. Eachamvale Lee Pansy

Class 18:  Pen of Three Heifers U3yrs
1st    G & B English
2nd    G & B English
3rd    G & B English

Class 19:  Progeny of Dam
1st    G & B English

Class 20:  Pen of Three Cows 3yrs & Over
1st    G & B English
2nd    G & B English
3rd    J & K Johnston & Family

Class 21:  JF Evans Exhibitors Group – 2 under 3yrs & 2 3yrs & over
1st    G & B English
2nd    G & B English
3rd    J & K Johnston & Family

Class 22:  Dam & Daughter
1st    G & B English
2nd    C Davis
3rd    J & K Johnston & Family

Class 23:  Sire’s Progeny
1st    G & B English
2nd    G & B English
3rd    J & K Johnston & Family

CHAMPION UDDERED COW – 3YRS & OVER
EACHAMVALE CHANCE 22 – G & B ENGLISH

CHAMPION COW – EACHAMVALE CHANCE 22 – G & B ENGLISH
RESERVE CHAMPION COW – ODALEIGH GEM 35 – G & B ENGLISH
HON MENTION COW – HILLCREST QUEENIE 20 – J & K JOHNSTON & FAMILY

SUPREME ILLAWARRA EXHIBIT:  EACHAMVALE CHANCE 22 – G & B ENGLISH
MOST SUCCESSFUL ILLAWARRA EXHIBITOR – G & B ENGLISH.

News Flash

Features