illawarra-australia-logo

TOOWOOMBA ROYAL 2017

The 2017 Toowoomba Royal Show belonged to the Priebbenow family, in particular Nicole, who along with offsider Jack, prepared and exhibited the Silverleigh team of six with tremendous success both in the breed and inter-breed judging rings.  Nicole’s father Daryl has always said that production is Silverleigh’s game, and while they are also very good at that, he can probably now say that showing is definitely in their repertoire.  Almost 60 animals paraded before Judge, Raymond Parker, Glencliffe, Victoria.

Class 1: 6mths & U12mths dry
1st    D & L Priebbenow – Silverleigh Gina 40, s. Silverleigh Monarch, d. Silverleigh Gina 27
2nd    Bourke Family – Myrtleholme Ailsa 37, s. Storman Jetson, d. Myrtleholme Ailsa.
3rd    Ledger Family – Riverwood Milly 11, s. Riverwood Scorcher, d. Riverwood Milly 5

Class 2: 12mths & U18mths dry
1st    M & G Henry – Tara Carol 3, s. Storman Jetson, d. Tara Carol
2nd    Nichols, Phillips & Barron – Sunny View Marcel Duchess, s.Marcel Red, d. Sunny View Royal Duchess.
3rd    M & G Henry – Tara Panda 13, s. Myrtleholme Thorpe, d. Tara Panda 6

Class 3: 18mths & U24mths dry
1st    C & M Vonhoff – Myall Landcruiser Patsy 2, s. Myall Landcruiser, d. Chelmonte Patsy 53
2nd    M & G Henry – White Park Polly 469, s. Tara Chester, d. White Park Polly 467
3rd    F S Johnston & Sons – Jondene Carnation, s. Jondene Drummer, d. Panorama Carnation 42

CHAMPION JUVENILE HEIFER:  D & L Priebbenow – Silverleigh Gina 40, s. Silverleigh Monarch, d. Silverleigh Gina 27
Toow 2017 Juvenile Champ
RESERVE CHAMPION JUVENILE HEIFER:  Bourke Family – Myrtleholme Ailsa 37, s. Storman Jetson, d. Myrtleholme Ailsa.

Class 4:  2yrs & U3yrs dry
1st    M & G Henry – Tara Panda 12, s. Lemon Grove Bygold, d. Tara Panda 6

Class 5:  2yrs & U2.5yrs in milk
1st    D & L Priebbenow – Silverleigh Pixie 34ET, s. Myrtleholme Thorpe, d. Silverleigh Pixie 17
2nd    M & G Henry – Tara Cherry 12, s. Myrtleholme Thorpe, d. Tara Cherry 8
3rd    M & G Henry – White Park Roseleaf 142, s. Tara Chester, d. White Park Roseleaf 139

Class 6:  2.5yrs & U3yrs in milk
1st    D & L Priebbenow – Silverleigh Marlene 94ET, s. Myrtleholme Thorpe, d. Silverleigh Marlene 49
2nd    Bourke Family – Myrtleholme Stellar 27, s. Treeton Pimp, d. Myrtleholme Stellar 12
3rd    Ledger Family – Riverwood Milly 7, s. Riverwood Blaze, d. Riverwood Milly 2

Class 7:  Best Udder & Attachment U3yrs
1st    D & L Priebbenow – Silverleigh Pixie 34ET, s. Myrtleholme Thorpe, d. Silverleigh Pixie 17
2nd    D & L Priebbenow – Silverleigh Marlene 94ET, s. Myrtleholme Thorpe, d. Silverleigh Marlene 49
3rd    Bourke Family – Myrtleholme Stellar 27, s. Treeton Pimp, d. Myrtleholme Stellar 12

Class 8:  Group of three females U3yrs
1st    M & G Henry
2nd    F S Johnston & Sons
3rd    Ledger Family

JUNIOR CHAMPION HEIFER:  D & L Priebbenow – Silverleigh Pixie 34ET, s. Myrtleholme Thorpe, d. Silverleigh Pixie 17
Toow 2017 Junior Champ
RESERVE CHAMPION JUNIOR HEIFER:  D & L Priebbenow – Silverleigh Marlene 94ET, s. Myrtleholme Thorpe, d. Silverleigh Marlene 49
HONOURABLE MENTION JUNIOR CHAMPION:  Bourke Family – Myrtleholme Stellar 27, s. Treeton Pimp, d. Myrtleholme Stellar 12

Class 9: Female 3yrs & over dry
1st    C & M Vonhoff – Myall Jetstar Tinkle Bell, s. Moyola Jetstar

Class 10: Female 3yrs & U4yrs in milk
1st    M & G Henry – White Park Polly 468, s. Venvale Phanta, d. White Park Polly 462
2nd    Bourke Family – Myrtleholme Empress 60, s. Winganna Handsome Tulip, d. Myrtleholme Empress 29
3rd    D & L Priebbenow – Silverleigh Anita 70, s. Warramont Advent Flame, d. Silverleigh Anita 54

Class 11:  Female 4yrs & U5yrs in milk
1st    Bourke Family – Myrtleholme Glenda 65, s. Myrtleholme Dane, d. Myrtleholme Glenda 49
2nd    Nichols Phillips Barron – Happy Valley Joanne 2, s. Treeton Pimp, d. Rosedale Redoak Joan
3rd    D & L Priebbenow – Silverleigh Anita 69, s. Silverleigh Glory, d. Silverleigh Anita 47

Class 12: Female 5yrs & U7yrs in milk
1st    F S Johnston & Sons – Jondene Barbara 18, s. Jondene Lucky, d. Jondene Barbara 9
2nd    M & G Henry – Tara Dahlia 15, s. Tara Statesmen, d. Tara Dahlia 14
3rd    M & G Henry – Venvale Thelma 121, s. Llandovery Verbs Viscount, d. Venvale Thelma 120

Class 13: Female 7yrs & over in milk
1st    D & L Priebbenow – Silverleigh Robina 14, s. Silverleigh Magic, d. Silverleigh Robina 12
2nd    M & G Henry – Happy Valley Maiden 23, s. Jondene Ford, d. Happy Valley Maiden 15
3rd    Bourke Family – Myrtleholme Charity 31, s. Llandovery Jinnys Empire, d. Myrtleholme Charity 13

Class 14:  Group of Three Females over 3yrs
1st    M & G Henry
2nd    Bourke Family
3rd    D & L Priebbenow

Class 15: Group of Five
1st    F S Johnston & Sons
2nd    Bourke Family
3rd    M & G Henry

Class 16: Maternally Related Group
1st    F S Johnston & Sons
2nd    M & G Henry

Class 17: Two Females, Progeny of One Sire
1st    M & G Henry
2nd    C & M Vonhoff
3rd    Bourke Family

Class 18: Group of Four any age
1st    M & G Henry
2nd    FS Johnston & Sons
3rd    Bourke Family

Class 19:  Best Udder & Attachment Over 3yrs
1st    D & L Priebbenow - Silverleigh Robina 14, s. Silverleigh Magic, d. Silverleigh Robina 12
2nd    Bourke Family – Myrtleholme Glenda 65, s. Myrtleholme Dane, d. Myrtleholme Glenda 49
3rd    F S Johnston & Sons – Jondene Barbara 18, s. Jondene Lucky, d. Jondene Barbara 9

CHAMPION COW:  D & L Priebbenow - Silverleigh Robina 14, s. Silverleigh Magic, d. Silverleigh Robina 12
Toow 2017 Three Champs
RESERVE CHAMPION COW:  Bourke Family – Myrtleholme Glenda 65, s. Myrtleholme Dane, d. Myrtleholme Glenda 49
HONOURABLE MENTION CHAMPION COW:  F S Johnston & Sons – Jondene Barbara 18, s. Jondene Lucky, d. Jondene Barbara 9

SUPREME ILLAWARRA EXHIBIT:  D & L Priebbenow - Silverleigh Robina 14,

INTERBREED COMPETITON:
SUPREME CHAMPION COW & SUPREME CHAMPION UDDER:  SILVERLEIGH ROBINA 14 (D & L Priebbenow)
SUPREME CHAMPION INTERMEDIATE & RESERVE SUPREME UDDER:  SILVERLEIGH PIXIE 34ET (D & L Priebbenow)
SUPREME CHAMPION JUVENILE:  SILVERLEIGH GINA 40 (D & L Priebbenow)

News Flash

Features