illawarra-australia-logo

MALENY SHOW 2017

 

The Sunshine Coast show season rolled on last weekend, with the Maleny Show held on Friday, June 2nd under beautiful blue skies, a little different to Gympie show a fortnight prior.  Also different was the show team of Jondene with only four animals backing up from Gympie.  Riverwood also took the opportunity to put forward a number of new show team members to Judge, Jason Smith (Baromi Illawarras & Jerseys).  53 Illawarras in total from 8 exhibitors paraded before Jason who took time out from his one-man 300 milking herd operation at Cooriemungle, Victoria.

Ten minutes from the Twelve Apostles in South West Victoria, Jason’s leased farm is right on a very busy highway, making for some interesting stories with tourist buses dropping in to the dairy for a looksee uninvited and also some stressful moments dealing with the large amount of passing traffic.  Jason is originally from northern Victoria, where he began farming on his own eight years ago at just 23 after completing a degree in Agricultural Science and Business.  He is a fifth generation dairy farmer but due to succession planning issues, didn’t get a chance to take over any of the family farms so started out on his own.  Jason bought his first stud Jersey at 14yrs of age and his first Illawarra stud animal at 16yrs with both those families ‘Love Lies’ (Jersey) and ‘Rosette’ (Illawarra), his most numerous and much-admired animals.

The Jondene and Riverwood studs fought out the first broad ribbon, with Riverwood’s under 12 months heifer, Riverwood Model 25, being rewarded with the Championship over Jondene Velda 12 as Reserve Champion.  These two heifers continue the success of two well-known cow families at Riverwood and Jondene.

Riverwood Ailene 5 and Riverwood Faith 6, 1st and 2nd in Class 6, heifer 2.5yrs & U3yrs in milk, were named Champion and Reserve Champion Junior respectively.

Two animals from the Ledger string, also fought out Champion Cow with Riverwood Thelma 6 triumphing over Riverwood Prue 4.

The annual battle between Riverwood and Jondene for Champion Butterfat Cow in the on-ground 24hr milking competition went to Jondene with Jondene Buttercup 88 producing 1.32kgs of Fat.

Check out the website's gallery for photos of all class winners.  Thanks Tanya Pratten.

RESULTS:

Class 1:  Heifer U12mths
1st    Ledger Family – Riverwood Model 25
2nd    Ledger Family – Riverwood Helen 3
3rd    Den Dia Partnership – Den Dia Minnie 15

Class 2:  Heifer 12mths & U18mths dry
1st    F S Johnston & Sons – Jondene Velda 12
2nd    Ledger Family – Riverwood Milly 11
3rd    R & T Pratten – Ronya Twistie 2

Class 3:  Heifer 18mths & U2yrs dry
1st    F S Johnston & Sons – Jondene Peta 7
2nd    F S Johnston & Sons – Happy Valley Ruth 31
3rd    R & S Voss – Mount Vista Rosette

CHAMPION JUVENILE HEIFER - Riverwood Model 25 – Ledger Family
Maleny 2017 Champ Juvenile lr

RESERVE CHAMPION JUVENILE - Jondene Velda 12 – F S Johnston & Sons

Class 4:  Heifer 2yrs & U3yrs dry
1st    Ledger Family – Riverwood Betsy 51
2nd    F S Johnston & Sons – Jondene Beauty 46
3rd    R & S Voss – White Park Melba 417

Class 5:  Heifer U2.5yrs in milk
No entries

Class 6:  Heifer 2.5yrs & U3yrs in milk
1st    Ledger Family – Riverwood Ailene 4
2nd    Ledger Family – Riverwood Faith 6
3rd    Den Dia Partnership – Den Dia Empress 97

Class 7:  Pen of Three Heifers:
1st    Ledger Family
2nd    FS Johnston & Sons
3rd    R & S Voss

Class 8:  Best Udder & Attachment U3yrs in milk
1st    Ledger Family – Riverwood Ailene 4
2nd    Ledger Family – Riverwood Faith
3rd    F S Johnston & Sons – Jondene Twinkle 36

CHAMPION JUNIOR HEIFER:  Riverwood Ailene 4 – Ledger Family
Maleny 2017 Champ Junior lr

RESERVE CHAMPION JUNIOR HEIFER:  Riverwood Faith – Ledger Family

Class 9:  Cow 3yrs & U5yrs dry
1st    Ledger Family – Riverwood Sugar Topsy
2nd    Nambour Rural – NR Viscount Barbara
3rd    FS Johnston & Sons – Jondene Tiddlewinks 9

Class 10:  Cow 5yrs & over dry
1st    R & S Voss – Tara Bounce 4

Class 11:  Cow 3yrs & U4yrs in milk
1st    FS Johnston & Sons – Jondene Barbara 21
2nd    Scott Canning – Silverleigh Lindy

Class 12:  Cow 4yrs & U5yrs in milk
1st    Ledger Family – Riverwood Thelma 6
2nd    FS Johnston & Sons – Jondene Myra 7
3rd    FS Johnston & Sons – Jondene Buttercup 88

Class 13:  Cow 5yrs & U7yrs in milk
1st    Ledger Family – Riverwood Prue 4
2nd    FS Johnston & Sons – Jondene Envy
3rd    FS Johnston & Sons – Jondene Evelyn 9

Class 14:  Cow 7yrs & over in milk
1st    Ledger Family – Riverwood Model 3
2nd    FS Johnston & Sons – Jondene Kelly 5
3rd    FS Johnston & Sons - Panorama Carnation 42

Class 15:  Pen of Three Cows
1st    Ledger Family
2nd    FS Johnston & Sons

Class 16:  Dam & Daughter or 2daughters of 1 dam
1st    R & S Voss
2nd    Scott Canning

Class 17:  Progeny Stakes of Sire or Dam
1st    Ledger Family
2nd    FS Johnston & Sons
3rd    R & S Voss

Class 18:  Group of 4 animals
1st    Ledger Family
2nd    FS Johnston & Sons
3rd    R & S Voss

Class 19:  Best Udder Cow in milk
1st    Ledger Family – Riverwood Thelma 6
2nd    FS Johnston & Sons – Jondene Kelly 5
3rd    P & C Ardrewy – Riverwood Sapphire 6

CHAMPION COW:  Riverwood Thelma 6 – Ledger Family
Maleny 2017 Champ Cow lr

RESERVE CHAMPION COW:  Riverwood Prue 4 – Ledger Family.

SUPREMES:
Reserve Champion Supreme Cow – Riverwood Thelma 6
Reserve Champion Best Udder – Riverwood Thelma 6
Supreme Champion Junior – Riverwood Ailene 4
Reserve Champion Supreme Juvenile – Riverwood Model 25

ON GROUND 24 HR PRODUCTION COMP:
All Breeds Champion Butterfat Cow – Jondene Buttercup 88 - 1.32kgs Fat
All Breeds Champion Weight of Milk Cow– Riverwood Thelma 6 – 35.1 kgs Milk
All Breeds Champion Most Protein Cow – Riverwood Model 3 – 1.11kgs Protein

All Breeds Champion Butterfat Heifer:  Riverwood Ailene 4 – 1.10 kgs Fat, 28.8 kgs Milk

 

News Flash

Features