illawarra-australia-logo

GYMPIE SHOW 2018

James Johnston (Hillcrest Stud) travelled from Malanda to judge the Illawarras at the 2018 Gympie Show.  Numbers across all breeds were down with 37 Illawarras entered from six exhibitors.

Full results:

Class 1 – Encourage Heifer U2yrs
1st    B Noakes – Eacham Park Ruby 2, s. Allen Vale Ritchie, d. Eacham Park Ruby
Gympie 2018 Class 1 Encourage

Class 2 – Heifer 6mths & U12mths dry
1st    B Noakes – Eacham Park Ruby 2, s. Allen Vale Ritchie, d. Eacham Park Ruby
Gympie 2018 Class 2
2nd    Ledger Family – Riverwood Treasure, s. Riverwood Blizzard, d. Fairview Treasure 76
3rd    Den Dia Partnership – Den Dia May 5, s. Riverwood Bellboy, d. Den Dia May

Class 3 – Heifer 12mths & U18mths dry
1st    Bryan Noakes – Eacham Park Plum 22, s. unknown Illawarra bull, d. Eacham Park Plum 17.
Gympie 2018 Class 3
2nd    Den Dia Partnership – Den Dia Rose Duchess 8, s. Riverwood Scorcher, d. Den Dia Rose Duchess 7
3rd    F S Johnston & Sons – Jondene Barbara 30, s. Jondene Drummer, d. Jondene Barbara 17

Class 3 – Heifer 18mths & U2yrs dry
1st    Nicholls & Phillips – Sunny View Barbwire Pamela, s. Barbwire, d. Sunny View Pamela
Gympie 2018 Class 4
2nd    F S Johnston & Sons – Jondene Barbara 29, s. L Fairys Success, d. Jondene Barbara 9
3rd    Nicholls & Phillips – Sunny View Barbwire Pauline, s. Barbwire, d. Sunny View Pauline

CHAMPION JUVENILE:  SUNNY VIEW BARBWIRE PAMELA – NICHOLLS & PHILLIPS
RESERVE CHAMPION JUVENILE:  EACHAM PARK RUBY 2 – B NOAKES

Class 4 – Heifer 2yrs & U4yrs dry
1st    Den Dia Partnership – Den Dia Buttercup 4, s. Riverwood Blizzard, d. Den Dia Buttercup 2
Gympie 2018 Class 5 Dry Heifer 2 4

Class 5 – Heifer in milk U2.5yrs
1st    B Noakes – Eacham Park Beauty 36, s. KHW Kite Advent Red, d. Eacham Park Beauty 34
Gympie 2018 Class 6

Class 6 – Heifer in milk 2.5yrs to 3yrs
1st    F S Johnston & Sons – Jondene Empress 14, s. Jondene Ford, d. Marybrook Empress 5
Gympie 2018 Class 7
2nd    Nicholls & Phillips – Wanova Flats Barbwire Velda, s. Barbwire, d. Jondene Velda
3rd    F S Johnston & Sons – Jondene Doris 30, s. Jondene Drummer, d. Jondene Doris 17

Class 7 – Heifer in milk 3yrs to 3.5yrs
1st    Ledger Family – Riverwood Mary, s. Happy Valley Parker, d. Den Dia Mary
Gympie 2018 Class 8
2nd    F S Johnston & Sons – Jondene Kitty 56, s. Jondene Jason, d. Jondene Kitty 40

Class 8 – Heifer in milk 3.5yrs to 4yrs
1st    Ledger Family – Riverwood Joy, s. Happy Valley Parker, d. Bens Herd Joy
Gympie 2018 Class 9
2nd    F S Johnston & Sons – Jondene Barbara 23, s. Jondene Ford, d. Jondene Barbara 9

Class 9 – Group of 3 heifers U4yrs
1st    F S Johnston & Sons
2nd    Den Dia Partnership

Class 10 – Best Udder & Attachment under 4yrs
1st    F S Johnston & Sons – Jondene Empress 14, s. Jondene Ford, d. Marybrook Empress 5
Gympie 2018 Class 10
2nd    F S Johnston & Sons – Jondene Kitty 56, s. Jondene Jason, d. Jondene Kitty 40
3rd    Ledger Family – Riverwood Joy, s. Happy Valley Parker, d. Bens Herd Joy

CHAMPION JUNIOR HEIFER:  RIVERWOOD JOY – LEDGER FAMILY
Gympie 2018 Champion Junior
RESERVE CHAMPION JUNIOR HEIFER:  JONDENE EMPRESS 14 – F S JOHNSTON & SONS

Class 11 – Cow over 4yrs & U5yrs in milk
1st    F S Johnston & Sons – Jondene Velda 10, s. Jondene Design, d. Jondene Velda 7
Gympie 2018 Class 11
2nd    F S Johnston & Sons – Jondene Joy, s. Happy Valley Parker, d. Clarefield Primus Joy
3rd    Ledger Family – Riverwood Moira 5, s. Jondene Redman, d. Riverwood Moira 2

Class 12 – Cow 5yrs & U6yrs in milk
1st    F S Johnston & Sons – Jondene Thelma 49, s. Jondene Design, d. Jondene Thelma 46
Gympie 2018 Class 12
2nd    Ledger Family – Riverwood Annie 3, s. Riverwood Panther, d. Jondene Annie 9

Class 13 – Pen of 3 Cows over 4years
1st    F S Johnston & Sons
2nd    Ledger Family

Class 14 – Exhibitors Group – 4head any age
1st    F S Johnston & Sons
2nd    Ledger Family

Class 15 – Best Udder & Attachment 4yrs & over
1st    Ledger Family – Riverwood Moira 5, s. Jondene Redman, d. Riverwood Moira 2
Gympie 2018 Best Udder 4yrs over
2nd    F S Johnston & Sons – Jondene Thelma 49, s. Jondene Design, d. Jondene Thelma 46
3rd    F S Johnston & Sons – Jondene Joy, s. Happy Valley Parker, d. Clarefield Primus Joy

CHAMPION ILLAWARRA COW – JONDENE THELMA 49 – F S JOHNSTON & SONS
Gympie 2018 Snr Champion Cow

RESERVE CHAMPION COW – JONDENE VELDA 10 – F S JOHNSTON & SONS

ALL BREEDS CHAMPION BUTTERFAT COW, CHAMPION PROTEIN COW, CHAMPION MILK COW – RIVERWOOD MOIRA 5 – LEDGER FAMILY.

News Flash

Features