illawarra-australia-logo

WBBICC Calf Day

Wide Bay Burnett Illawarra Cattle Club
Calf Day 2009
8th March 2009
Judge:  Mr Terry Tidcombe, Tatura, Vic

Sponsors:  Woodlands Enterprises, Kenilworth Veterinary Surgery, Tom Grady, Elders, Landmark, Thrifty Link Imbil, Luke’s IGA Cooroy, Genetics Australia.

Class 1: Heifer born October/November 2008
1st Ledger Family – RIVERWOOD DORIS 7 – s. Venvale Prudino, d. Jondene Doris 5
2nd FS Johnston & Sons – JONDENE LORNA 174 – s. Jondene Barney, d Jondene Lorna 167.
3rd Den Dia Partnership – DEN DIA ALICE – s. Tara Marka, d. Kentish Grove Alice

Class 2:  Heifer born August/September 2008
1st M & G Henry – TARA PAT 3 – s. Happy Valley Preston, d. Jondene Pat 7
2nd FS Johnston & Sons – JONDENE VELDA 7 – s. Jondene Ford, d. Jondene Velda 6
3rd Ledger Family – RIVERWOOD FLORRIE – s. Jondene Jubilee, Moyola Florrie 5

Class 3: Heifer born July 2008
1st FS Johnston & Sons – JONDENE MODEL 18 – s. Llandovery Jinny’s Empire, d. Jondene Model 17
2nd Ledger Family – RIVERWOOD MADAM – s. Llandovery Jinny’s Empire, d. Moyola Madam 6
3rd M & G Henry – TARA VISION 4 – s. Venvale Sovereign, d. Glenbrook Vision 27

Class 4: Heifer born June 2008
1st Ledger Family - RIVERWOOD INDIANA 3 – s. Llandovery Jinny’s Empire, d. Riverwood Indiana.
2nd Ledger Family – RIVERWOOD SHAMROCK 4 – s. Venvale Prudino, d. Riverwood Shamrock 2
3rd Den Dia Partnership – DEN DIA MIRTH 32 – s. Den Dia Blewett, d. Den Dia Mirth 29.

JUNIOR CHAMPION HEIFER:  JONDENE MODEL 18 – FS JOHNSTON & SONS
RESERVE JUNIOR CHAMPION HEIFER:  TARA PAT 3 – M & G HENRY

Class 5:  Heifer born April/May 2008
1st FS Johnston & Sons – JONDENE BEAUTY 33 – s Jondene Registrar, d. Jondene Beauty 28
2nd FS Johnston & Sons – JONDENE ELAINE 10 – s. Jondene Registrar, d. Jondene Elaine 5
3rd Ledger Family – RIVERWOOD HEATHER – s. Jondene Lucky, d. Happy Valley Heather 11.

Class 6: Heifer born February/March 2008
1st Ledger Family – RIVERWOOD BUTTERCUP 18 – s. Jondene Lucky, d. Jondene Buttercup.
2nd Ledger Family – RIVERWOOD ANGIE 2 – s. Jondene Lucky, d. Riverwood Angie.
3rd M & G Henry – TARA EMPRESS – s. Panorama Vibrant, d. Mary Brook Empress 11.

Class 7: Heifer born December 07/January 08
1st FS Johnston & Sons – JONDENE EMPRESS 3, s. Jondene Registrar, d. Mary Brook Empress 3
2nd Ledger Family – RIVERWOOD POLLY – s. Jondene Jubilee, d. White Park Polly 456
3rd FS Johnston & Sons – JONDENE TIDDLEWINKS 3 – s. Jondene Registrar, d. Jondene Tiddlewinks.

Class 8:  Heifer born October/November 2007
1st Ledger Family – RIVERWOOD KAY – s. Jondene Jubilee, d. Riverwood Kay 3
2nd M & G Henry – TARA FUSSY 3 – s. Panorama Vibrant, d. Willow Valley Fussy 3
3rd Den Dia Partnership – DEN DIA EMPRESS 79 – s. Tara Marka, d. Den Dia Empress 70

SENIOR CHAMPION HEIFER: JONDENE EMPRESS 3 – FS JOHNSTON & SONS
RESERVE SENIOR CHAMPION HEIFER: RIVERWOOD KAY 5 – LEDGER FAMILY

Class 9: Pen of 3 Heifers each from a different class
1st F S Johnston & Sons
2nd Ledger Family
3rd M & G Henry

Class 10: Bull born August/November 2008
1st Ledger Family – RIVERWOOD PICASSO – s. Den Dia Blewett, d. Venvale Prue 4

Class 12:  Bull born October 07/March 08
1st M & G Henry – TARA STATESMAN – s. Rosedale Rampage Red, d. Willow Valley Stately 4
2nd Ledger Family – RIVERWOOD BANDIT – s. Jondene Lucky, d. Riverwood Brooke 519

CHAMPION BULL – TARA STATESMAN – M & G HENRY
RESERVE CHAMPION BULL – RIVERWOOD PICASSO – LEDGER FAMILY

Class 13: Sires Progeny 2 head any age
1st FS Johnston & Sons
2nd Ledger Family
3rd Ledger Family

Class 14: Exhibitors Group – 4 head any age
1st FS Johnston & Sons
2nd Ledger Family
3rd M & G Henry

JUNIOR LEADERS:

Junior Leader – 1st Robert Henry
Senior Leader – 1st Matthew Henry, 2nd Mark Twyford

News Flash

Features