illawarra-australia-logo

BEAUDESERT & WOODFORD CALF SHOW RESULTS

The South East Queensland Illawarra Cattle Club and the Wide Bay Burnett Illawarra Cattle Club recently organised very successful calf shows.  SEQICC’s Beaudesert Calf Show was held on Sunday, March 5th with 43 head exhibited by seven members.  The following week it was the turn of the WBBICC’s Woodford Calf Show with 36 head exhibited by six members.

Congratulations to all exhibitors and special thanks to organisers of these two events.  Thanks also to Peter & Cheryl Ardrey for their continued support through their donation of a leather halter to the Senior Champion at Woodford.  Home Page picture:  Peter making the presentation to Steven Ledger of the Riverwood Stud.

BEAUDESERT CALF SHOW – Judge, Keith Dorries, Panorama Stud, Oakey.

CLASS 1.   Heifer born between 1-10-16 and 30-11-16 (Oct – Nov 16)
1.    P & C Ardrey – Cheralyn Jinny 2nd
2.    P & C Ardrey – Riverwood Beauty 9th
3.    R & J Lindsay -  Waraba Showgirl

CLASS 2.   Heifer born between 1-08-16 and 30-09-16 (Aug – Sep 16)
1.    F S Johnston & Son – Jondene Merle
2.    Canning & Hinrichs – Wanora Flats Many Butterfly
3.    F S Johnston & Son – Jondene Honeysuckle 11th

CLASS 3.   Heifer born between 1-07-16 and 31-07-16 (July 16)
1.    Ledger Family – Riverwood Fancy 11th
2.    F S Johnston & Son – Jondene Carnation 2nd
3.    Ledger Family – Riverwood Pet 7th

CLASS 4.   Heifer born between 1-06-16 and 31-06-16 (June 16)
1.    F & S Johnston & Son – Jondene Barbara 29th
2.    Den-Dia Partnership – Den-Dia Minnie 15th
3.    Ledger Family – Riverwood Model 26th

JUNIOR CHAMPION HEIFER – F S Johnston & Son – Jondene Barbara 29th
|Beaudesert 2017 Junior Champ
RESERVE CHAMPION HEIFER – Ledger Family – Riverwood Fancy 11th

CLASS 5.  Heifer born between 1-04-16 and 31-05-16 (April – May 16)
1.    R & J Lindsay – Waraba Cindy 2nd
2.    Ledger Family – Riverwood Model 25th
3.    R & J Lindsay – Waraba Cindy

CLASS 6.  Heifer born between 1-02-16 and 31-03-16 (Feb – March 16)
1.    Ledger Family – Riverwood Milly 11th
2.    F S Johnston & Son – Jondene Treasure 84th
3.    Ledger Family – Riverwood Little Princess

CLASS 7.  Heifer born between 1-12-15 and 31-01-16 (Dec 14 – Jan 16)
1.    F S Johnston & Son – Jondene Velda 12th
2.    F S Johnston & Son – Jondene Silky 118th
3.    Ledger Family – Riverwood Angie 8th

CLASS 8.  Heifer born between 1-10-15 and 30-11-15 (Oct – Nov 15)
1.    Ledger Family – Riverwood Empress 7th
2.    Ledger Family – Riverwood Milly 10th

SENIOR CHAMPION HEIFER – Ledger Family - Riverwood Milly 11th
Beaudesert 2017 Senior Champ
RESERVE CHAMPION HEIFER – F S Johnston & Son – Jondene Velda 12th  

CLASS 9.   Bull under 9months (Born after 1st June 16)
Nil

CLASS 10. Bull 9 months to 18 months (Born before 1st June 16)
1.    F S Johnston & Son – Riverwood Percy
2.    RK & SM Voss – Mt Vista Fordson

CHAMPION BULL – F S Johnston & Son – Riverwood Percy
RESERVE CHAMPION BULL – RK & SM Voss – Mt Vista Fordson

CLASS 11.  Pair of heifers from classes 1, 2, 3 & 4.
1.    F S Johnston & Son
2.    Ledger Family
3.    P & C Ardrey

CLASS 12.  Pair of heifers from classes 5, 6, 7 & 8.
1.    Ledger Family
2.    F S Johnston & Son
3.    R & J Lindsay

CLASS 13.  Progeny Stakes – 2 head by 1 sire (Sire to be named on entry)
1.    Ledger Family
2.    F S Johnston & Son
3.    R & J Lindsay

CLASS 14.  Exhibitors Group – 4 head of any age
1.    Ledger Family
2.    F S Johnston & Son
3.    Den-Dia Partnership

SUPREME ILLAWARRA EXHIBIT – Ledger Family – Riverwood Milly 11th

JUNIOR HANDLERS:   
8 years and under – 1. Matylda Canning
9 – 12 years – 1. Lachlan Hinrichs – 2. Jak Canning

SUPREME INTERBREED EXHIBIT – Ledger Family – Riverwood Milly 11th

WOODFORD CALF DAY – Judge, Graham Radel, Happy Valley Stud, Biggenden.

Class 1 Heifer Born October / November 2016
1. Cheralyn Jinny - PA & CR Ardrey
2. Jondene Sandy 10 -  FS Johnston and Sons
3. Sunny View Pixies Treble Joanne -  Nicholls and Phillips

Class 2 Heifer Born August / September 2016
1. Sunny View Barbwire Pamela - Nicholls and Phillips
2. Sunny View Absolute Fussy - Nicholls and Phillips
3. Jondene Twinkle 38 - FS Johnston and Sons

Class 3 Heifer Born July 2016
1. Riverwood Fancy 11 - Ledger Family
2. Riverwood Pet 7 - Ledger Family
3. Jondene Carnation 2 - FS Johnston and Sons

Class 4 Heifer Born June 2016
1. Den -Dia Minnie 15 - Den - Dia Partnership
2. Den - Dia Moss 4 - Den - Dia Partnership
3. Jondene Silky 120 - FS Johnston and Sons

Junior Champion Heifer - Riverwood Fancy 3 - Ledger Family
Woodford 2017 Junior Champ
Reserve Junior Champion Heifer - Riverwood Pet 7 - Ledger Family
Honourable mention Junior Heifer - Sunny View Barbwire Pamela - Nicholls and Phillips

Class 5 Heifer Born April / May 2016
1. Riverwood Joan 13 - PA & CR Ardrey  
2. Jondene Barbara 28 - FS Johnston and Sons
3. Riverwood Lorna 39 -  Ledger Family

Class 6  Heifer Born February / March 2016
1. Riverwood Milly 11 - Ledger Family
2. Den - Dia Buttercup 5 - Den - Dia Partnership
3. Den -Dia Minnie 14 - Den -Dia Partnership

Class 7 Heifer Born December 2015 / January 2016
1. Jondene Silky 118 - FS Johnston and Sons
2. Riverwood Angie 8 - Ledger Family
3. Jondene  Velda 12 - FS Johnson and Sons

Class 8 Heifer Born October / November 2015
1. Riverwood Empress 7 - Ledger Family

Senior Champion Heifer - Riverwood Milly 11 - Ledger Family
Woodford 2017 Senior Champ
Reserve Senior Champion - Jondene Silky 118 - FS Johnston and Sons
Honourable Mention Senior Heifer - Riverwood Empress 7  - Ledger Family

Class 9 Pen of 3 Heifers (Any Age)
1. FS Johnston and Sons
2. Ledger Family
3. Den - Dia Partnership

Class 10 Sire Progeny (2 Head Any Age)
1. FS Johnston and Sons
2. Den - Dia Partnership (Riverwood Blizzard)
3. Ledger Family (Riverwood Scorcher)

Class 11 Exhibitors Group (4 Head Any Age)
1. Ledger Family
2. FS Johnston and Sons
3. Den - Dia Partnership

Handlers
1. Conner Nicholls
2. Joe Phillips

News Flash

Features