illawarra-australia-logo

SEQ & WBB ILLAWARRA CALF SHOW RESULTS

The annual calf shows organised by the South East Queensland Illawarra Cattle Club and the Wide Bay Burnett Illawarra Cattle Club, have been held with good numbers at both.  This year the WBBICC calf day was held at the picturesque Maleny Showgrounds.

The SEQICC Calf Day was held at Beaudesert on 4th March 2018 under Judge, Michael Henry, follow with 32 head presented by 6 exhibitors.

The WBBICC Calf Day was held at Maleny Showgrounds on 18th March under Judge, Will Smith, Gympie with 38 head presented by 6 exhibitors.

RESULTS:
BEAUDESERT:
CLASS 1.   Heifer born between 1-10-17 and 30-11-17 (Oct – Nov 17)
1.    Den-Dia Partnership – Den-Dia Rose Duchess 9th
2.    F S Johnston & Sons – Jondene Mayflower
3.    PA & CR Ardrey – Cheralyn Moira

CLASS 2.   Heifer born between 1-08-17 and 30-09-17 (Aug – Sep 17)
1.    Ledger Family – Riverwood Venes 58th
2.    F S Johnston & Sons – Jondene Tulip 139th
3.    Den-Dia Partnership – Den-Dia Moss 5th

CLASS 3.   Heifer born between 1-07-17 and 31-07-17 (July 17)
1.    RK & SM Voss – Mt Vista Melba
2.    Ledger Family – Riverwood Betsy 62nd
3.    FS Johnston & Sons – Jondene Velda 14th  

CLASS 4.   Heifer born between 1-06-17 and 31-06-17 (June 17)
1.    F & S Johnston & Sons – Jondene Twiddle Winks 18th
2.    Ledger Family – Riverwood Florrie 12th
3.    Canning & Hinrichs – Whispering Rose Primrose Junior

JUNIOR CHAMPION HEIFER – F S Johnston & Sons – Jondene Twiddle Winks 18th
RESERVE CHAMPION HEIFER – RK & SM Voss – Mt Vista Melba

CLASS 5.  Heifer born between 1-04-17 and 31-05-17 (April – May 17)
1.    Ledger Family – Riverwood Treasure
2.    FS Johnston & Sons – Jondene Jean 17th
3.    Ledger Family – Riverwood Trixy 8th

CLASS 6.  Heifer born between 1-02-17 and 31-03-17 (Feb – March 17)
1.    Ledger Family – Riverwood Doris 34th
2.    F S Johnston & Sons – Jondene Peewee 2nd

CLASS 7.  Heifer born between 1-12-16 and 31-01-17 (Dec16 – Jan 17)
1.    Ledger Family – Riverwood Model 27th
2.    F S Johnston & Sons – Jondene Kay 19th  
3.    Ledger Family – Riverwood Pride 4th

CLASS 8.  Heifer born between 1-10-16 and 30-11-16 (Oct – Nov 16)
1.    PA & CR Ardrey – Cheralyn Jinny 2nd  
2.    Den-Dia Partnership – Den-Dia Rose Duchess 8th
3.    FS Johnston & Sons – Jondene Sandy 10th

SENIOR CHAMPION HEIFER – Ledger Family - Riverwood Model 27th  
RESERVE CHAMPION HEIFER – F S Johnston & Sons – Jondene Kay 19th

CLASS 11.  Pair of heifers from classes 1, 2, 3 & 4.
1.    Ledger Family
2.    FS Johnston & Sons
3.    Den-Dia Partnership

CLASS 12.  Pair of heifers from classes 5, 6, 7 & 8.
1.    Ledger Family
2.    PA & CR Ardrey
3.    F S Johnston & Sons

CLASS 13.  Progeny Stakes – 2 head by 1 sire (Sire to be named on entry)
1.    Ledger Family
2.    F S Johnston & Sons

CLASS 14.  Exhibitors Group – 4 head of any age
1.    F S Johnston & Sons
2.    Ledger Family
3.    Den-Dia Partnership

SUPREME ILLAWARRA EXHIBIT – Ledger Family – Riverwood Model 27th

JUNIOR HANDLERS:   8 years and under – 1. Molly Canning
                                       9 – 12 years – 1. Jak Canning – 2. Matylda Canning
                                      13 – 17 years – 1. Rebekah Love – 2. Lachlan Hinrichs

SUPREME INTERBREED EXHIBIT – Holstein

RESULTS:
MALENY:
Class 1 Heifer Born October / November 2017
1.    Riverwood Lolly 5, Ledger Family
2.    Jondene daisy 11, FS Johnston & Sons
3.    Den - Dia Rose Duchess 9, Den-Dia Partnership

Class 2 Heifer Born August / September 2017
1.    Riverwood Venus 57, Ledger Family
2.    Den - Dia Moss 5, Den-Dia Partnership
3.    Goomboorian Park Diamond 8, Brad and Casey Holt

Class 3 Heifer Born July 2017
1.    Riverwood Plum 17, Ledger Family
2.    Riverwood Betsy 62, Ledger Family
3.    Mount Vista Melba, RK & SM Voss
4.    Riverwood Sugar Topsy 2, Ledger Family
5.    Jondene Minerva 4, FS Johnston and Sons
6.    Jondene Empress 17, FS Johnston and Sons

Class 4 Heifer Born June 2017
1.    Riverwood Florrie 12, Ledger Family
2.    Jondene Dainty 121, FS Johnston & Sons
3.    Jondene Tiddlewinks 17, FS Johnston and Sons
4.    Jondene Ruby 14, FS Johnston and Sons
5.    Mount Vista Bounce 3, RK & SM Voss
6.    Jondene Lucy 112, F S Johnston and Sons
7.    Den - Dia May 5, Den - Dia Partnership
8.    Mount Vista April 11, RK & SM Voss

JUNIOR CHAMPION - RIVERWOOD PLUM 13
JUNIOR RESERVE CHAMPION - RIVERWOOD FLORRIE 12

Class 5 Heifer Born April / May 2017
1.    Jondene Evelyn 13, FS Johnston and Sons
2.    Jondene Ruby 13, FS Johnston and Sons
3.    Riverwood Treasure, Ledger Family
4.    Riverwood Kay 7, Ledger Family

Class 6 Heifer Born February /March 2017
1.    Riverwood Topsy 7, Ledger Family
2.    Riverwood Doris 34, Ledger Family
3.    Jondene Joy 3, F S Johnston and Sons
4.    Jondene Fortune, F S Johnston and Sons
5.    Jondene Tiddlewinks 15, F S Johnston and Sons

Class 7 Heifer Born December 2016/ January 2017
1.    Riverwood Model 27, Ledger Family
2.    Riverwood Pride 4, Ledger Family
3.    Jondene Sandy 11, F S Johnston and Sons

Class 8 Heifer Born October / November 2016
1.    Cheralyn Jinny, PA & CR Ardrey
2.    Riverwood Milly 12, Ledger Family
3.    Jondene Midge 17, F S Johnston and Sons
4.    Riverwood Beauty 8, Ledger Family
5.    Den - Dia Rose Duchess, Den - Dia Partnership
6.    Goomboorian Park Crystal 2, Brad and Casey Holt

SENIOR CHAMPION - CHERALYN JINNY, PA & CR ARDREY
Maleny Calf Day 18 Snr Champ lr
SENIOR RESERVE CHAMPION - RIVERWOOD MILLY 12, LEDGER FAMILY

Class 9 Pen of 3 Heifers (Any Age)
1.    F S Johnston and Sons
2.    Ledger Family
3.    RK & SM Voss
4.    F S Johnston and Sons
5.    Den - Dia Partnership

Class 10 Sire Progeny 2 Head Any Age  
1.    F S Johnston and Sons
2.    Ledger Family
3.    Ledger Family
4.    F S Johnston and Sons

Class 11 Exhibitors Group - 4 Head Any Age
1.    Ledger Family
2.    F S Johnston and Sons
3.    Den - Dia Partnership

News Flash

Features