illawarra-australia-logo

MALENY ILLAWARRA FEATURE SHOW 2022

The 2022 Maleny Show held on the 13th May, incorporated an Illawarra Feature Show with 64 animals exhibited before judge, Greg English, Eacham Vale Stud, Malanda.
Extremely wet conditions in the leadup to judging day meant the grounds were not as picturesque as normal but a good crowd of Illawarra supporters gathered at ringside.

Class 1:  Heifer U10mths
1st    F S Johnston & Sons – Jondene Silky 127
2nd    R & J Lindsay – Waraba Cindy 9
3rd    Voss & Canning – Mt Vista Fancy 5
2022 Maleny Class 1
Class 2:  Heifer 10mths & U15mths
1st    R & J Lindsay – Waraba Cindy 8
2nd    Ledger Family – Riverwood Shamrock 16
3rd    F S Johnston & Sons – Jondene Thelma 59
2022 Maleny Class 2
Class 3:  Heifer 15mths & U20mths dry
1st    Pratten Family – Den Dia Minnie 17
2nd    F S Johnston & Sons – Jondene Silky 12
2022 Maleny Class 3 replacement
Class 4:  Heifer 20mths & U2yrs dry
1st    Pratten Family – Den Dia Empress 105
2nd    Ledger Family – Riverwood Doris 49
3rd    F S Johnston & Sons – Jondene Kitty 71
2022 Maleny Class 3
CHAMPION JUVENILE:  WARABA CINDY 8 – R & J LINDSAY

2022 Maleny Juvenile Champion
RESERVE CHAMPION JUVENILE:  RIVERWOOD SHAMROCK 16

Class 5:  Heifer 2yrs & U3yrs dry
1st    F S Johnston & Sons – Jondene Twinkle 46
2nd    F S Johnston & Sons – Jondene Jessie 30
2022 Maleny Class 5
Class 6:  Heifer U2.5yrs in milk
1st    Ledger Family – Riverwood Butterdale
2nd    F S Johnston & Sons – Jondene Minnie 2
3rd    Voss & Canning – Happy Valley Florrie 13
2022 Maleny Class 6
Class 7:  Heifer 2.5yrs & U3yrs in milk
1st    F S Johnston & Sons – Jondene Fussy 5
2nd    Ledger Family – Riverwood Doris 44
3rd    B & C Holt – Panorama Lady Jean 57
2022 Maleny Class 7
Class 8:  Pen of 3 Heifers
1st    F S Johnston & Sons
2nd    Ledger Family
3rd    Pratten Family

Class 9:  Best Udder & Attachment U3yrs
1st    Ledger Family – Riverwood Doris 44
2nd    F S Johnston & Sons – Jondene Fussy 5
3rd    Ledger Family – Riverwood Butterdale

CHAMPION INTERMEDIATE HEIFER:  JONDENE FUSSY 5 – F S JOHNSTON & SONS

2022 Maleny Intermediate Champ
RESERVE CHAMPION INTERMEDIATE:  RIVERWOOD DORIS 44

Class 10:  Cow 3yrs & U5yrs dry
No entries

Class 11:  Cow 5yrs & over dry
1st    F S Johnston & Sons – Riverwood Model 18
2nd    Voss & Canning – Wanora Flats Manu Butterfly
2022 Maleny Class 11
Class 12:  3yrs & U4yrs in milk
1st    Voss & Canning – Mt Vista April’s Pet 2
2nd    Ledger Family – Riverwood Coral 6
3rd    F S Johnston & Sons – Jondene Velda 18
2022 Maleny Class 12
Class 13:  Cow 4yrs & U5yrs in milk
1st    F S Johnston & Sons – Jondene Buttercup 94
2nd    Ledger Family – Riverwood Betsy 65
3rd    R & J Lindsay – Llandovery Quarnies Lorna 1949
2022 Maleny Class 13
Class 14:  Cow 5yrs & U7yrs in milk
1st    R & J Lindsay – Waraba Cindy 3
2nd    Pratten Family – Den Dia Buttercup 5
3rd    F S Johnston & Sons – Jondene Empress 14
2022 Maleny Class 14
Class 15:  Cow 7yrs & over in milk
1st    Ledger Family – Riverwood Coral
2nd    F S Johnston & Sons – Jondene Barbara 22
3rd    Ledger Family – Riverwood Sapphire 6
2022 Maleny Class 15
Class 16:  Pen of 3 Cows
1st    F S Johnston & Sons
2nd    Ledger Family
3rd    Voss & Canning

Class 17:  Dam & Daughter or 2 Daughters of One Dam
1st    Ledger Family
2nd    R & J Lindsay
3rd    Nambour State College

Class 18:  Progeny Stakes of Sire to consist of 2 animals
1st    F S Johnston & Sons - Sire Happy Valley Parker
2nd    Ledger Family – Sire:  Kangawarra Muppet
3rd     Voss & Canning

Class 19:  Exhibitors Group consisting of 4 animals
1st    F S Johnston & Sons
2nd    Ledger Family
3rd    Pratten Family

Class 20:  Best Udder & Attachment 3yrs & over
1st    F S Johnston & Sons – Jondene Buttercup 94
2nd    Voss & Canning – Mt Vista April’s Pet 2
3rd    F S Johnston & Sons

CHAMPION COW:  JONDENE BUTTERCUP 94 – F S JOHNSTON & SONS

2022 Maleny Champion Cow
RESERVE CHAMPION COW:  MT VISTA APRIL’S PET 2

SUPREME COW:  JONDENE BUTTERCUP 94
RESERVE SUPREME COW:  MT VISTA APRIL’S PET 2

News Flash